wtorek, 7 lutego 2023

Kruszwica - Legendarna stolica Polski

Kruszwica – miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, położone na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kruszwica. Miasto należy do Związku Miast Polskich.

Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. Miasto królewskie położone w II połowie XVI wieku w powiecie kruszwickim województwa brzeskokujawskiego, należało do starostwa kruszwickiego. W czasach zaborów miasto nosiło nazwę niem. Kruschwitz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego.
 

Każdy chyba kojarzy legendę o Popielu, którego zjadły w myszy....
Mysia wieża o wysokości 32m (patrz zdjęcie powyżej) to pozostałość po zamku wybudowanym przez króla Kaziemierza Wielkiego ok. 1350 roku.


Początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata był przez nich okupowany. Wieża ocalała od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu przy dobrej widoczności można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.





Silosy zakładów tłuszczowych. 



Kruszwica słynie z atrakcji turystycznych, m.in. wspomniana wcześniej Mysia Wieża, plaża na cyplu, czy rejs tzw. Rusałką, czyli takim jakby wodnym autobusem i inne.



Miasto nie tylko słynie z turystyki, ale również z cukrowni oraz zakładów tłuszczowych produkujących np. Olej Kujawski. Na wjeździe do miasta często dostrzec można oczekujące ciężarówki z naczepami pełnymi buraków cukrowych oczekujące na wjazd do wspomnianej wcześniej cukrowni.


Silos cukrowni jest wyższy o o 29 m od mysiej wieży i pomieści 60 tys. ton słodkiego kryształu.



Rozmiar tego silosa doskonale oddaje powyższy kadr.























Będąc w mieście mamy do wyboru trzy miejsca noclegowe. Pierwszy to duży obiekt z restauracją oraz słodkimi przekąskami latem o nazwie Zajazd u Piasta Kołodzieja przy samej Mysiej Wieży, drugi natomiast to nieco skromniejszy, położony na uboczu Hotel Magdalenka. W obydwu miejscach są sale przygotowane pod imprezy. Trzecie i ostatnie miejsce to Hotel Sportowy  Kruszwica to fajne miejsce do spędzenia weekendu.

niedziela, 5 lutego 2023

Nowy Cmentarz Żydowski w Łodzi

 Cmentarz żydowski w Łodzi – cmentarz w Łodzi założony w 1892 roku, położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką; największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska (42 ha, ponad 230 tys. pochowanych[, w tym ok. 45 tys. stanowią mogiły zmarłych i zamordowanych w okresie funkcjonowania Ghetto Litzmannstadt).




Sklepienie Mauzoleum Izraela Poznańskiego - jednego z największych łódzkich fabrykantów


Sarkofagi pełnią wyłącznie rolę dekoracyjno-reprezentacyjną ponieważ wzgodnie z nakazem religii judaistycznej, zmarłych można pochować wyłącznie w bezpośrednio w ziemi.









Wejście do Domu Oczyszczenia czyli odpowiednika chrześcijańskiej kaplicy cmentarnej. 





Na takich stołach przygotowywano ciało do pochówku.







































Miejsce spoczynku rodziców Juliana Tuwima. On sam spoczywa na Powązkach warszawskich.




















Poniżej dobrze zachowany oryginalny XIX w. karawan wraz z trumną do transportu zwłok. 







 Cała historia do przeczytania tutaj.


Zapraszam również na moje inne społęcznościówki:


Facebook - Eksplorator oraz Zgierski Graciarz

Instagram - Eksplorator oraz Zgierski Graciarz