piątek, 3 kwietnia 2020

Elektrownia Karola Scheiblera - Rewizyta

Trzecie podejście, tym razem dzięki organizowanym wydarzeniom. Już wkrótce teren zmieni się nie do poznania.








































Bawełna

Początki działalności datowane są na 1807 rok. Historia zakładów jest bardzo długa i zawiła więc przybliżę w dużym skrócie: W 1939 r. podczas działań wojennych, zakład nie uległ żadnym zniszczeniom, co było wielkim zadowoleniem mieszkańców. Po opanowaniu sytuacji przez Niemców, fabryka zostaje uruchomiona. W pewnym okresie, okupant postanawia całkowicie zmienić działalność obiektu Schlősserów. W 1942 r. niemiecka firma samolotów JUNKERS przystosowała zakład do rozbiórki zniszczonych podczas działań wojennych samolotów.




Zatrudniona wcześniej załoga, obsługująca maszyny włókiennicze jest zbyt liczna. W związku z tym zostaje wywieziona do Niemiec na roboty przymusowe znaczna grupa załogi. Pozostała część pracuje dla potrzeb zmienionego zakładu – dla JUNKERSA. Sama firma rozpoczęła działalność 19 stycznia 1945 roku. Powstały na bazie przedwojennej Manufaktury Schlösserowskiej. Ciekawa jest informacja, że Scheibler – wielki fabrykant łódzki – miał w mieście pralnię wełny, mieszczącą się obok mostu na rzece. Własnością Scheiblerów była również przędzalnia wełny, usytuowana na obecnym boisku sportowym, która uległa spaleniu. Siedzibą rodziny Scheiblerów był dom, gdzie obecnie znajduje się Urząd Gminy i mieszkania prywatne mieszkańców.









Elektrociepłownia - Rewizyta

Ostatnia wizyta w tym miejscu miała miejsce 11 marca 2018 roku.




Wówczas obiekt był już rozbierany od zewnątrz, natomiast hala turbin czy piec były nienaruszone.




Obecnie to jedno wielkie gruzowisko, po którym chodzą wycieczki, a nawet rodziny z małymi dziećmi (gratulacje...). Rozbiórka została wstrzymana przez konserwatora a na miejsce wyburzaczy wkroczyli wandale...