poniedziałek, 5 marca 2018

Fabryka - Po pierwsze, nie szkodzić


Historia firmy (...) sięga czasów przed II wojną światową, kiedy, jeszcze pod inną nazwą, produkowała aparaturę medyczną m.in. dla Szpitala Wojskowego. Nazwa firmy została od tamtej pory zmieniona, lecz obszar działalności pozostał ten sam.







Mnóstwo maszyn, dokumentacji, książek a nawet kanciapa ciecia to wszystko składa się na ten obiekt. Głowna hala szeroka i pusta lecz widać że wykorzystana w dalszym ciągu jako magazyn.



Łuszcząca się farba na korytarzu dodaje klimatu temu miejscu. W warsztatach można natknąć się m.in. na lutownice, obrabiarki itp.











Piętro budynku to poszczególne działy m.in. handlowy, następne piętro to już zarząd spółki a w niektórych pomieszczenia cała masa gazety prawnej...





































Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę

Tytuł albumu nieprzypadkowy gdyż w tym miejscu naprawdę panują egipskie ciemności...

Celowo nie podaje nazwy zakładu gdyż jego pozostałości a szczególnie dwa pomieszczenia są wypełnione dokumentacją pracowników, przetargów itp.




Zakłady Przemysłu Pończoszniczego (największe w okresie PRL).
Zakłady rozpoczęły działalność po II wojnie światowej i należały do sieci zakładów przejętych przez państwo (...)








13 grudnia 1963 powołano w ZPP Komitet Zakładowy PZPR. W 1990 rozwiązanie PZPR powoduje likwidację organizacji zakładowej.






W 1994 roku zakład był na pierwszym miejscu na liście dłużników Ministerstwa Skarbu Państwa z tytułu zobowiązań prywatyzacyjnych – zakład był zadłużony na sumę 91 mln zł.
W 2007 zadłużenie wynosiło 94 mln zł






Miejscami jest prąd i całkiem ciepło czego nie można powiedzieć o reszcie obiektu...



Podziękowania dla MichalPietrasikFoto, BAJK-Eksplorers, Marcina i Seby!