Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. Miasto królewskie położone w II połowie XVI wieku w powiecie kruszwickim województwa brzeskokujawskiego, należało do starostwa kruszwickiego. W czasach zaborów miasto nosiło nazwę niem. Kruschwitz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego.
Każdy chyba kojarzy legendę o Popielu, którego zjadły w myszy....
Mysia wieża o wysokości 32m (patrz zdjęcie powyżej) to pozostałość po zamku wybudowanym przez króla Kaziemierza Wielkiego ok. 1350 roku.
Początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata był przez nich okupowany. Wieża ocalała od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu przy dobrej widoczności można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.
Kruszwica słynie z atrakcji turystycznych, m.in. wspomniana wcześniej Mysia Wieża, plaża na cyplu, czy rejs tzw. Rusałką, czyli takim jakby wodnym autobusem i inne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz